head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Nádobí      
    Pomůcky    
 Příprava čaje
Voda a ohřev
  Skladování  
  Fotogalerie  
Porcelán
Yixing galerie


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastni a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net



TOPlist

    logo      
Příprava čaje, aneb jak udělat lahodný čaj.
.
Čaj se dá připravovat mnoha způsoby tak, aby nám chutnal. Samotný styl přípravy je tradicí, která k čaji patří, proto je jiný v Číně než v Japonsku, Tibetu, Indii nebo na Cejlonu, Taiwanu či u nás v Evropě. Nejsme omezeni, jen kvalitou čaje, vody, naším časem, nádobím, pomůckami, ale i roční dobou a vhodností situace. Ukážeme si několik způsobů přípravy čaje, snad vám budou inspirací a čaj si tak lépe vychutnáte. Nyní se zaměříme na vodu a její ohřev.
voda a její ohřev
.
Voda a její ohřívaní

Již dlouhou dobu střádám informace o kvalitě vody, jejího ohřívaní a vlivu na čaj.
Pokud půjdeme do historie tak již mistr Yu Lu tvrdil že voda je půl čaje. Já říkám minimálně půl.
Je až s podivem jak mnohdy kvalitní čaj dokáže voda totálně degradovat na podprůměrný! Mnoho čajoven nabízí více méně kvalitní čaj, ale zalévají vodou z kohoutku a převařenou a mnohdy neodstátou a nefiltrovanou. Takže dále si popíšeme jednotlivé způsoby jak vaření vody tak úprav a způsobu přípravy. Asi před 10 lety jsem s svým velmi dobrým přítelem čajovali v přírodě a vodu ohřívali v litince na uhlících v ručně vyrobených kamínkách. Mělo to své kouzlo a každý čaj se zdál být lepší než z vody z rychlovarné konvici. Později se ukázalo že to nebylo jen zdání... :-)
Kvalitní voda je základ lahodného čaje!
.ryoro
Máme několik základních možností

Z vodovodního řádu:  Je to velmi individuální, v Praze mi nechutná absolutně žádný čaj! Ale tady na Šumavě máme vodu vynikající, přesto je vhodná filtrace! Doporučuji rozhodně filtrovat, filtrů je mnoho, stačí si jen vybrat. Pokud nemáte filtr tak aspoň odstát ať se zbaví chlóru.

Reverzní osmóza: Není to nic nového, používá se od 90. let. Je to nejdokonalejší možnost filtrování vody. Zbaví vodu nejen chloru, ale hlavně také virů, bakterií, hormonů (estrogen z antikoncepce), těžkých kovů, pesticidů, hebricidů, dusičňanů, atd. Pochopitelně nic nemá 100% účinnost, ale dle filtru a vstupní vody je téměř 100% zbavení nečistot všeho druhu. Voda je výborná na téměř všechny druhy čajů (musí se vyzkoušet, opět je důležitá vstupní kvalita vody). Je mnoho stupnů RO, jsou i které pak dodávají zpětně minerály, dle využití vody a chuti. RO, se napojí na vodovodní řád, ekonomicky je to velmi výhodné, balená voda je v drtivé většině horší než to co teče z kohoutku. Plastové láhve uvolňují toxické látky do vody, ale to je jiný příběh.

Balená voda: Měl jsem tu čest hovořit s člověkem co testuje kvalitu vody jako zaměstnání.  Povídal že 99% vody absolutně nevyhovuje a to hlavně díky skladování! Ale pokud vodu přivedete k varu  je to lepší než z vodovodu. Pokud mohu doporučit tak Fromin značka je výborná, ale drahá.

Studniční: Tady to je stejné jako z řádu, protože kvalita vody může být kolísavá, rozhodně je bez chloru, chce to vyzkoušet, někde je to ideální jinde jsou pachutě..

Pramenitá: Platí totéž co výše, ale pokud narazíte na studánku z kvalitního pramene, tak budete příjemně překvapeni.

Z ledovce a jiné: To samé, můžete zkusit, ale výsledek může být pokaždé jiný.


Opravdu velký důraz kladu na kvalitní vodu. Ideální je filtrovat vodu!

Ohřev vodyOhřev vody


.
Ohřívání vody

Tohle je otázka nejen pohodlí, možností, tradice a jiných věcí, ale zejména možností! Má neuvěřitelný vliv jakým způsobem je voda ohřátá a v čem vařená. Opět si dáme základní příklady.

Varná konvice: asi nejčastější způsob ohřevu vody. Pokud vodu zahřejeme rychle není to dobréOhřev vody krom úspory času asi k ničemu. Čaj z takové vody chutná trochu fádně, ale sám to používám často. Nicméně je velmi dobré srovnávat i konvice. Se spirálou přímo v konvici to pozná každý kdo má něco napito... Lepší volba je když je topné těleso zakryto. Jinak rozhodně nepřevařovat, ale ihned po dosažení téměř varu vypnout.

Indukční konvice: poměrně rozšířený způsob a je to lepší varianta varné konvice. Voda je sice ohřívaná také rychle, ale čaj je rozhodně chutnější z tohoto způsobu než z varné konvice.Ohřev vody

Lihový kahan: lepší způsob vaření vody, čaj je mnohem chutnější, voda se zdá být méně horká. Udělejte si zajímavý pokus, ohřejte vodu na 80°C ve varné konvici a na lihovém kahanu nebo kamínkách a nebudete se stačit divit! Většinou se používá jako konvice keramika, je to opravdu  velmi dobrý způsob i když asi ne úplně každodenní.

Kamínka: vůbec nejlepší způsob ohřevu vody! Rozhodně to chce mít vybavení, dostatek času a chuť experimentovat. Voda takto uvařená a to zejména v litinové konvici je naprosto úchvatná! Litinová
Ohřev vody konvice musí být uvnitř neglazovaná! Kvalitní litina, nebo keramika. Takto připravená voda velmi zakulacuje a zkvalitňuje celkovou chuť čaje. Na kamínkách se používá také tak zvaná bofura, je to konvice ve které se vaří jen voda, jako v litince, ale je z jílu. Je tam absence železa, takže např. japonské čaje mají dokonalou chuť. Každý máme ale odlišné chuťové buňky, někomu bude gyokuro chutnat více z litinky, druhému z bofury či z Sha Diao, ale důležité je že rozdíl oproti varné konvici bude k nepoznání. Je to až k neuvěření co dokáže voda a její příprava. Je to sice na delší dobu, minimálně 20 minut než se voda ohřeje, ale výsledný efekt stojí za to!

Rady a tipy
Radit jak ohřívat vodu ve varné konvici, nebo na sporáku či indukční konvičce tu nemají co dělat. Takže popíši a ukáži na fotografiích ty méně známé způsoby. Pro diskusi se neváhejte zeptat na našem diskusním fóru, jde nám přece o to připravit kvalitní čaj!

Kamínka hibachi
Samotná kamínka hibachi jsou vynález čínský, ale používají se prakticky nejvíce v japonsku, kde mají hlavní účel vytopit místnost, ale dá se na nich parádně připravit voda na čaj. Na speciální popel z rýžových uhlíků se položi rozžhavené uhlíky a pak litinová konvička. Pokud chceme malinko urychlit var, použijeme vějíř. Doporučuji neplnit konvici plnou, ale tak do jedné třetiny a pak postupně vodu dolévat, následující vary již netrvají tak dlouho. Je to takový rituál na který se moc těším, už jen poslouchat šumění zahřívající se vody, vidět žhavé uhlíky, mít před sebou všechny elementy... no to se musí zažít.
hibachi
.
Chaozhou kamínka Lu Too a Ryoro

I tento vynález má kořeny v Číně. Kamínka Lu Too a nádoba Sha Diao, jsou téměř stejné jako Ryoro a bofura. Jiné materiály, jinak chutná čaj z Sha Dao, Litinky či Bofury. Ale princip je stejný. Oproti hibachi má výhodu že vodu ohřeje rychleji. Také má rošt a vzduch může proudit rychleji a lépe než u kamínek hibachi. Takže není nutné používat rýžový popel a  hlavně nemusíme mít strach že ním bude lítat někde kde nechceme. Jinak zde platí to samé jako u hibachi, takže ohřátou vodu co jsme vylili do konvičky znovu doplníme do litinky nebo bofura ať má čas se ohřát a zbývající voda se zbytečně nepřevařuje. Ryoro je ideální do přírody, kde nemusíme mít strach že nám vítr rozfouká popel z hibachi a nebo někde cestou vylijeme líh z kahanu.
Lu Tu

Ryoro
.
Lihový kahan

Také  zajímavý a dobrý způsob ohřevu vodu. Osobně ho řadím spíše do každodenního čajování, voda se ohřeje velmi rychle, plamen se dá regulovat a celkově to je pohodlnější a časově nenáročné. Kvalita ohřáté vody je někde mezi rychlovarkou a kamínkami ryoro a hibachi. I tady platí to co vyliji z konvičky tak doplním vodou pokojové teploty. Ikdyž je tu regulace intenzity plamenu tak by voda vřela stále.
Lihový kahan

Několik fotografií jako inspirace
Ohřev vodyKahan Ming
Ohřev vody
Ohřev vodyOhřev vodyOhřev vody
Ohřev vodyOhřev vodyOhřev vody
Kahan Ming
Lu2Ohřev vody
.
Shrnutí výhod a nevýhod
Zde jsem se pokusil shrnout základní klady a zápory jednotlivých způsobů ohřevu vody. Pochopitelně pokud nemáme čas tak nemůžeme za hodinu ohřát vodu v ryoro a přijde nám vhod kahan, když mám jen půl hodiny tak indukční konvice nebo rychlo varná konvice. Ale není krásnějšího způsobu čajování, když vám pod ryoro nebo hibachi svítí žhavé uhlíky, voda jemně probublává a kvalita čaje dotýká se nebes... :-)
-
Klasické ohřívání vody v rychlovarné konvici nebo na sporáku:

klady: Velmi rychlý ohřev vody, pohodlné, dostupné a levné řešení.
zápory: Voda je ohřátá velmi rychle, negativně ovlivňuje chuť, není to tradiční způsob.
doba ohřevu: Dle množství cca 1 - 5 minut.
.
Lihový kahan
Ohřev vodyKahan Ming
Ohřev vody

klady: Rychlý ohřev, možnost regulovat plamen, kladně ovlivňuje chuť čaje, dá se říci že už  to je tradičnější způsob ohřevu než rychlovarka, lze používat denně díky rychlosti ohřívání.
zápory: Voda je ohřátá rychle, ale zdaleka ne tak rychle jako u rychlovarky. Manipulace s lihem a zápach. Někomu to voní, záleží jak jste šikovní někdy to není ani cítit. Jen když se dolévá kahan nebo když vám vyhasne.

doba ohřevu: Dle množství cca 15 - 20 minut. Celková doba hoření při plném kahanu je cca 4h.
.
Kamínka hibachi
Ohřev vodyOhřev vody

klady: Voda je ohřívána velmi pomalu, velmi pozitivně ovlivňuje chuť čaje, tradiční a zároveň velmi hezký způsob ohřevu.
zápory: Dostupnost, celková časová náročnost na ohřev, venku může popel díky větru lítat z kamínek, horší manipulace s uhlíky a konví na vodu.
doba ohřevu: Dle množství cca 25 - 35 minut, dle počtu uhlíků a pokud chceme urychlit tak používáme vějíř. Celková doba hoření uhlíků bez přikládání je cca 3h.
.
Kamínka ryoro
Ohřev vodyOhřev vody
klady: Voda je ohřívána pomalu, velmi kladně ovlivňuje chuť čaje, tradiční a krásný způsob ohřevu vody. Díky tvaru lze používat různé rozměry konví na vodu.
zápory: Dostupnost, celková časová náročnost.
doba ohřevu: Dle množství cca 10 - 20 minut. Celková doba hoření uhlíků bez přikládání je cca 3h.
Chao Zhou kamínka
klady: Voda je ohřívána pomalu, velmi kladně ovlivňuje chuť čaje, tradiční a krásný způsob ohřevu vody. Díky tvaru lze používat různé rozměry konví na vodu. Je možno regulovat intenzitu žhnutí a tím prodloužit dobu hoření bez přikládání.
zápory: Dostupnost, celková časová náročnost.
doba ohřevu: Dle množství cca 10 - 20 minut. Celková doba hoření uhlíků bez přikládání je cca 3h.

Lu2Lu2
Pokud máte nějaké dotazy ohledně ohřívání vody, tak využijte naše diskusní fórum a položte dotaz do sekce příprava čaje.
.

Doporučuji vyzkoušet více variant a čajování dostane úplně jiný rozměr.

tea