head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Nádobí      
    Pomůcky    
 Příprava čaje
Voda a ohřev
  Skladování  
  Fotogalerie  
Porcelán
Yixing galerie


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastni a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

reklama

TOPlist
















    logo      
Příprava a způsob pití čajů.

Čaj a jeho výběr
Čaj kupujme vždy čerstvý, řídíme se  hlavně čichem a zrakem. Až na vyjímky jako Pu-Er platí čím čerstvější tím lepší! Některé čateaje, hlavně zelené a čaje z Darjeelingu již po 3 týdnech ztrácí své hodnoty a to můžou být klidně vakuově zabaleny. Kupujeme jen čaj který známe, jelikož pak je pozdě litovat že nám čaj nechutná a chtít ho z tohoto důvodu reklamovat. Každý solidní prodejce zašle nebo připraví vzorek na ochutnávku. Po koupi čaje jej dáme ihned do tmavé nejlépe vzduchotěsné nádoby a uložíme do temna a stálé teploty. Spotřebujme co nejdříve, nemá cenu nechávat si sezónní čaje na zimu, budou chutnat jako sláma. :-) Je to jako každá jiná potravina, čím čerstvější tím lepší! Čaj je balen většinou v sypké formě, někdy vakuově, záleží na zpracování. Určité druhy jsou baleny třeba do kusu bambusu, listů rostlin, do lisovaných hnízdeček, cihliček, sošek, ale taky i do pytlíků. Ale pokud se bavíme o čajích kvalitních, tak pytlíkový kvalitní jsem viděl jen jeden, byl to červený Yunan a v samoobsluze nebo v normálních obchodech jej nekoupíte.

Zhong   Konvička   Zhong
Voda
Voda je půl čaje, praví čínské přísloví. Je to svatá pravda, zkuste si připravit nějaký kvalitní jemný čaj z tvrdé vody, třeba pražské a on bude chutnat jako parodie na čaj "čaj z pytlíku". Je nutné použít kvalitní vodu, pokud možno bez chloru! Nebo koupit balenou neperlivou vodu. Zkuste někdy nabrat vodu z nějakého čistého potůčku a budete rovněž překvapeni.
Vodu nikdy nepřevařujte!!! Vyjímka je jen čaj pro který je to nutné, jako Pu-Er, Tibetský čaj, Yogi, Másala... atd. Převaření vody má za následek zničení kyslíku ve vodě a ten je velmi nutný k rozvinutí čajových lístků a vůbec vodu tím uděláme mrtvou! Zkuste si připravit čaj z převařené a ochlazené na 80°C  a pak vody která byla zahřátá jen na 80°C, ten rozdíl je opravdu velmi znát!
Je smutné že některé čajovny bohužel automaticky převařují vodu na všechny čaje a pak se to nedá pít! :(  Je taky velký rozdíl mezi vodou ohřátou ve varné konvici, na plotně nebo na ohni, ale to už si vyzkoušejte sami. Teplotu poznáme snadno, var vysvětlovat nemusím, 80°C je když se tvoří bublinky, a 60°C už v Číně míchali tak že vzali téměř vroucí vodu 2/3 a 1/3 pokojové teploty a takhle lze snadno namíchat požadovanou teplotu. Takže nezanedbat to základní co tvoří život - vodu! Někdy se pokuste použít třeba vodu ze studánky nebo vodu která je obohacena drahokamy, PÍ vodu, vodu z ledu a další experimenty... Další kapitola je příprava studených "ledových" čajů. Macerace se provádí stejně kvalitní vodou, jen teplota je podstatně nižší a čaj se pak louhuje v chladu "ledničce třeba". Doba louhování je závislá taky na hodně věcech, jako druh čaje a síla nálevu. Může to být pár minut "Lu Xe Ya, Macha" nebo i déle, některé Oolongy, ale i zelené čaje.

Zhong  set
Nádobí a pomůcky na přípravu
Máme různé konvičky, hrníčky, misky, šálky, termosky, degustační sady a Kung-Fu soupravy. Hlavně je dělíme na kameninové Ixing kamenina, porcelán, pálená hlína, lávové sklo, sklo, dřevo, vydlabaná tykev apod. a dokonce i umělá hmota.

Kung-Fu set  Japan set  set
Nádobí musí být perfektně čisté a nemělo by se mýt saponáty a ničím co by mohlo ovlivňovat chuť.
Je dobré používat na určitý druh čaje nebo čajů jen konkrétní nádobí, jelikož třeba kamenina se nasákne vůní čaje a daleko větší požitek z vychutnávání čaje. Kameninu vyplachujeme jen vodou a necháme patinu vzniklou v konvičce či jiném nádobí a ona pak krásně provoní konvičku. Novou konvičku z kameniny musíme tak zvaně zatáhnout. Nová konvička je cítit trochu takovou specifickou vůní právě té kameniny a tak je nutno před přípravou čaje ponořit celou konvičku do vody, nasypat nějaký podobný druh čaje jaký budem v konvičce připravovat a to celé povařit a nechat louhovat několik hodin. Pak opláchnout vodou, nechat uschnout a postup případně opakovat. Nikdy nenecháváme v konvičce čaj delší dobu a nikdy ne přes noc! Jak nám jednou konvička chytne plíseň je to na vyhození! A pokusy jako vymývání octem a vypalování v troubě nemusejí vyjít, ale zkuste to ;-)

Zhong              Zhong
Výběr porcelánu je velmi složitý, zvolte vždy ten který vás přitahuje, jak vizuálně tak vezměte šálek, konvičku, zhong do ruky a vyzkoušejte! Mohli bychom mluvit dlouho o poznávání padělků v porcelánu, ruční práce a podobných věcech, ale v první řadě funkčnost pak vzhled.
U konviček si všímáme hlavně jak doléhá poklička, jak má odvětrávací otvor a jak je tvarována hubička, na co je nám krásná konvička ze které drahocenný čaj je na neméně drahocenném ubrusu a ne v šálku.  Časem budete vědět kolik jakého čaje, jelikož každý je jinak zpracován a třeba Pai Mu Tian je velmi lehký a třeba Tian Mu long Cchu naopak.  Doporučuji aspoň zpočátku opatřit si váhu a pak už člověk dostane takový "grift", ale jinak není nic horšího než netrefit množství. Jeden můj dobrý kamarád je v tomhle přímo děsnej, pozval mě na Mechu a ona už po prvním zalití lezla z konvičky vrchem :) tak vyhodil asi půlku konvičky a po druhém zalití zase poklička skoro spadla a už měl podruhé odebráno a ten čaj se odebíral několikrát ještě a byl tak silný že jsem ho ve 4 ráno proklínal a nemohl usnout! Viď Jendo! :-)  Někdy se hodí taky různé ohříváčky, podložky pod konvice a tácky, ale to už je dekorace... Velkou službu nám udělá termoska, preferuji ze skleněným vnitřkem. Na cestách je to výborná volba, dát si horkou vodu to termosky a sebou jen konvičku, zhong nebo čínskou zavařovačku či termosku na přímou konzumaci čaje a máte vystaráno.

Gaj Pei   Ixing Konvička
Příprava samotného čaje
Čaje nasypáme jen množství které skutečně spotřebujeme! Nejdříve třeba do šálku, nebo na misku a do konvičky, hrníčku, zhongu... nalijeme horkou vodu. Tím nahřejeme konvičku, horkou vodu vylejeme a do rozpálené konvičky vložíme čaj a protřepáme. Horké páry nám krásně rozvoní čaj a připraví ho na opakované nálevy. Nebo zvolíme tak zvaný oplach čajových lístků. Do zhongu nebo konvičky dáme lístky a zalijeme horkou vodou ale okamžitě vylejeme a nálev nepijeme, tím se lístky namočí, rozvoní a připraví na nálevy.  Pak zaléváme dle libosti, horkou vodou dle druhu čaje, dobu louhování pak uvádím u každého čaje zvlášť.  Pod 50°C se zastavuje louhování a čaj pak pijeme rovnou ze zhongu nebo čínské termosky a doléváme horkou vodu, ta ochladne opět pod 50°C a dokud nám to chutná tak zaléváme. V Číně takto zalévají čaj třeba celý den, když pracují na polích, v úřadech...! Pozor na přelouhování, vylouhují se i třísloviny a čaj je trpký, hořký a dráždivý na žaludek! Doporučujte návody u jednotlivých čajích. Záleží jestli jde o přípravu na jeden nálev nebo více nálevů nebo na tak zvanou Kung-Fu přípravu čaje.
Kung Fu, Gong Fu příprava je zde i s foto.

Kungfu set china termoska
 Postup je následující, máme soupravu ať je to konvička nebo Zhong není důležité, do rozpálené konvičky nasypeme čaj a chvilku počkáme, mezi tím nalijeme do degustačních pohárku i čichacích pohárků "to jsou ty vyšší z těch se nepije jen se čaj čichá :-)" horkou vodu. Voda je téměř vroucí 95-99°C. Pak do konvičky nalijeme vroucí vodu a ihned ji vylijeme. Tím uděláme taky oplach čajových lístků. Pro nálevy používáme téměř vroucí vodu a doba louhování je závislá na tom jak se odlupují jednotlivé chuťové vrstvy, výborné měřítko je že sledujeme kapičku na hubičce a v okamžiku vtáhnutí se dovnitř "říkáme že se čaj nadýchne" okamžitě čaj vylijeme do čichacích pohárků nebo do slévací misky či konvičky. Žádná voda nesmí zůstat v konvičce. Z čichacích pohárků vnímáme vůni a pak přelijeme do degustačních pohárků. Takto opakujeme dokud nám čaj chutná, někdy se připraví 5 jindy třeba až 12 nálevů, každý nálev chutná jinak, jelikož postupně každá vrstva co se uvolňuje má jiné vlastnosti, jak chuťové, tak vonné.  Počet nálevů je závislý na druhu čaje, jeho čerstvosti a dalších věcí. Je zajímavé po posledním nálevu, vysypat lístky do misky nebo jen tak na čajové moře a podívat se na zpracování, někdy vidíte celé lístky jindy kusy, dle zpracování a jsme tak schopni poznat kvalitu zpracování lístků.

Set  Set
Pití a ochutnávání čaje
I tohle je velké umění, nejde to pít jako vodu na žízeň, ale jako víno, ochutnávat, degustovat, reflokovat, poválet na patře a srknout :-)  Tak popořádku, máme již připravený nálev, takže přivoníme, abychom připravili chuťové pohárky a srkneme. Čaj pijeme tak horký jak to jen sneseme a časem uvidíte, že bez jakéhokoliv spálení budete pít vodu téměř vroucí. Čaj srkneme a reflokujeme " to znamená že máme v ústech čaj a zároveň přes rty probubláváme vzduch" tím zvyšujeme chuťové vlastnosti. Potom poválíme v ústech abychom okusili všemi chuťovými buňkami a polkneme. Pak je takzvaný aftertaste. To je chuťový dozvuk. Ten se může měnit, zůstávat dlouho, nebo slábnout.... :-) No prostě si to užijte!
degustační hrneček
Pomůcky na přípravu a pití čaje
Dále je dobré mít odměrku na čaj ať je to lopatka nebo třeba  lžíce, násypka... Hodí se taky dřevěné jehlice na čistění odtokových kanálků konviček a štětec na čistění vnitřku. Tácky, podložky, stojánky nebo čajová moře "nebo čajové jezero". Váha na odvážení množství, kamínka přenosná na dřevěné uhlí. Dále pak sítka na zcezení, ohříváčky nebo kahany. A další už méně podstatné věci a pak už taky dekorace.

Zhong  Zhong
Rady a doporučení
Nikdy neohřívejte již připravený nálev!
Zpomalte chladnutí ohříváčkem nebo skleněnou termoskou, kovové ovlivňují chuť čaje.
Nikdy až na vyjímky nesladíme čaj. Tam kde to je nutné popíši zvlášť.
Zkuste přidat do přelouhovaného čaje mléko, pomáhá to, ale opatrně.
Silnější čaj nikdy neděláme tím že louhujeme déle, ale dáme větší množství!
Experimentujte! Jen tak se naučíte a přijdete na nové věci.
Když na čaj nemáte chuť nenuťte se do pití, akorát se vám bude příčit.
Zvažte kdy půjdete spát ať čaj není povzbuzující v dobu kdy už máte dávno spát.
Zkuste přísady jako mléko, smetanu, cukr, květy rostlin, sůl, máslo, mléko.

set   Set
tea